Jak ubierać niemowlę wiosną? Co zabrać na wiosenny spacer?

Wiosna, cieplejszy wiatr wieje! Dokładnie tak – wiosna oznacza pogodę nieprzewidywalną. Może być jednocześnie słońce i wiatr, mżawka, raz ciepło, a następnego dnia już chłodno. Jak ubrać dziecko na wiosenny spacer? Co zabrać ze sobą na wyjście do parku?

Idąc na wiosenny spacer trzeba odpowiednio ubrać maluszka. Tylko jak? Skoro wiosenna pogoda bywa kapryśna, mama musi być przygotowana na wszystko. Nawet na mocne słońce czy deszcz. Dziecko ubiera się na ogół w trzy warstwy:

1. Warstwa pierwsza – bawełniane body, podkoszulka lub pajacyk.
  2. Warstwa druga – spodnie i bluza lub sweterek.
  3. Warstwa trzecia – kurtka lub ocieplany pajac, czapeczka.

Wszystko zależy od pogody za oknem. W cieplejsze dni, kiedy temperatura przekracza 19 stopni Celsjusza, wystarczy body, a na to spodnie i bluza, do tego lekka kurteczka. Dziecko w wózku zawsze można okryć jeszcze kocem – kiedy okaże się, że robi się chłodniej. Nie można zapominać o czapeczce, natomiast rękawiczki nie są niezbędne. Jeśli na dworze jest chłodniej, poniżej 18 stopni, warto dziecku założyć cieplejsze spodenki lub rajstopki i spodenki. Spodnie lub rajstopki trzeba zakładać zwłaszcza wtedy, kiedy pogoda na dworze jest wietrzna. Odpowiednio zabezpieczony maluszek nie zmarznie i nie zostanie zawiany. Sweterek lepiej zostawić na chłodniejsze dni, podobnie jak ocieplane pajace.

Dodatkowa warstwa dla dziecka

Dziecku w wózku powinno się zakładać o jedną dodatkową warstwę odzieży niż ma osoba dorosła.

Kobiety, które urodziły wiosną i latem, mogą szybko zacząć wychodzić z dzieckiem na spacer. Trzeba jednak uważać, żeby malucha ani nie przegrzać, ani nie zaziębić. Pomocne będzie sprawdzanie – dłonią karku maluszka – jeśli jest wilgotny, to znaczy, że dziecku jest za gorąco.

Jednak uwaga na spocone dziecko. Jeśli mama zorientuje się, że jej maluch jest spocony, to nie powinna go od razu wyjmować z wózka i rozbierać. Najlepiej byłoby przebrać malucha w suche ubranka, ale jeśli ich nie ma – pozbyć się wierzchniej warstwy odzieży i okryć dziecko, aby nie zostało zawiane.

Tutaj warto zwrócić uwagę na pajace – zwłaszcza te ocieplane, służące od razu za kurtkę i spodnie w jednym. Powinny być zakładane tylko w chłodniejsze dni, gdyż takie pajace mocno grzeją (zwłaszcza jeśli są polarowe), a rozebranie z nich dziecka jest niemożliwe, jeśli nie ma np. spodni pod spodem. Pajace są niewątpliwie wygodne, gdyż eliminują problem bucików i gołych nóżek między spodenkami a skarpetkami, ale mają też swoje wady, jak wszystko.

Buciki na wiosenny spacer

Maluszkom rodzice nie kupują jeszcze butów – ale na wiosenne spacery, zwłaszcza w chłodniejsze dni, można założyć kapciuszki lub półbuty niemowlęce, żeby stópki nie zmarzły. Mama wiosną powinna być gotowa na gwałtowne zmiany pogody oraz na słońce – a przed tym powinna chronić i swoją skórę, i skórę dziecka. Dlatego lepiej spacerować w cieniu.

Uwaga na zakrywanie wózka!

Wiosną i latem, kiedy słońce przygrzewa, wiele mam chroni dziecko przed promieniami zakładając pieluchę na gondolę. To duży błąd – w ten sposób odcina się cyrkulację powietrza i dziecko się gotuje. Lepiej tego nie robić!

Weź wodę dla siebie i pieluchę

Zawsze idąc na spacer zaopatrz się w wodę albo termos z ciepłym mlekiem, które przelejesz dziecku do butelki w razie potrzeby. Wykorzystaj także miejsce w wózku – możesz wziąć ze sobą mokre chustki, pieluchę na wszelki wypadek i zapasową odzież, nie tylko na wypadek zmiany pogody, ale także na wypadek wielkiej kupy lub przemokniętej pieluchy.

Kobieta po porodzie może wykonywać całe treningi

MIT. Aktywność po ciąży i porodzie musi być dopasowana do możliwości kobiety. Jeśli w ciąży i przed ciążą nie miała za dużo aktywności fizycznej, to powinna na siebie uważać także po połogu. Żeby poprawić swoją kondycję młoda mama powinna wykonywać przede wszystkim ćwiczenia aerobowe (np. rower) oraz rozciągać mięśnie. Zamiast brzuszków może wykonywać deskę, damskie pompki, unoszenie miednicy, nożyce. Każdy trening powinna poprzedzić rozgrzewka.

Jakość ma znaczenie

Wybieraj ubranka bawełniane, najlepiej bez uciskających gumek i niewygodnych ozdób. Czapeczka na głowie dziecka także nie powinna uciskać – dziecku ma być przede wszystkim wygodnie. Ubrania bawełniane oddychają, więc będą najlepszym wyborem dla niemowlaka. Postaw na komfort i wybieraj ubranka na rzepy czy zatrzaski, które łatwo zapiąć i rozpiąć. Dzięki temu szybko ubierzesz i rozbierzesz dziecko.