Zespół Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych Szpitala

Nasz profesjonalny zespół doradczyń laktacyjnych udziela bezpłatnych konsultacji  (również w języku ukraińskim) na oddziałach w szpitalu każdego dnia w godzinach 7.00 do 19.00.

Porada laktacyjna udzielana na oddziale szpitala ma charakter indywidualny, dotyczy diady matka-dziecko w aspekcie karmienia naturalnego. W  działaniach wspierających karmienie piersią współpracujemy z neonatologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą oraz personelem sprawującym opiekę nad matką i dzieckiem.

Frenotomia

Skrócenie wędzidełka podjęzykowego (ankyloglossia) jest najczęściej występującą wadą jamy ustne u noworodków. Może dotyczyć nawet 11 % noworodków. Skrócenie wędzidełka może powodować u dziecka trudności w ssaniu i przystawianiu do piersi, a u mamy bolesne karmienie i trudności w prawidłowej stymulacji laktacji. Nieleczone skrócenie wędzidełka w przyszłości może skutkować min. Wadami zgryzu i wadami wymowy. W naszym Oddziale zespół doradców laktacyjnych, lekarzy neonatologów i neurologopeda wspólnie diagnozują skrócenie wędzidełka i kwalifikują dzieci do zabiegu frenotomii (podcięcie wędzidełka podjęzykowego). Zabieg wykonywany jest w trakcie pobytu dziecka w szpitalu. Po podcięciu mama otrzymuje wsparcie doradcy laktacyjnego oraz instruktaż odnośnie dalszego postępowania i ćwiczeń.

Zespół Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych Szpitala

(od lewej)

Prowadzimy również odpłatną / komercyjną Poradnię Laktacyjną, w której może uzyskać pomoc każda mama w ciąży lub po porodzie po wypisie ze szpitala.

Jeżeli tylko pojawią się wątpliwości  podczas karmienia piersią warto skontaktować się z nami. Szybka reakcja daje większe szanse na rozwiązanie trudności.

• pomożemy już w okresie ciąży  przygotować się do karmienia piersią
  • nauczymy odczytywać Wskaźniki Skutecznego Karmienia
  • jeśli maluszek nieprawidłowo przyrasta na wadze
  • jeśli występuje ból piersi podczas karmienia lub są uszkodzone brodawki
  • obawa zastoju lub zapalenia piersi
  • jeśli występuje brak lub nadmiar  pokarmu
  • potrzeba pobudzenia lub hamowania laktacji
  • karmienie maluszka urodzonego przedwcześnie
  • karmienie bliźniąt
  • Karmienie Piersią Inaczej (KPI)

Podczas wizyty w Poradni oceniana jest funkcja ssania maluszka, badane są piersi mamy i mechanizm wypływu pokarmu oraz cały akt karmienia .

Jednym z elementów wizyty jest waga dziecka. Sprawdzamy i omawiamy technikę karmienia, szukamy rozwiązań ewentualnych problemów  i ustalamy dalsze postępowanie

Do Poradni zapraszamy rodziców z dzieckiem

Warto zabrać ze sobą:

Konsultacje odbywają się w piątki w godzinach 14.00 – 17.00