Szpital Położniczo-Ginekologiczny

porody bezpłatne w ramach kontraktu z NFZ

Mini poradnik Młodej Mamy

Spis treści

Właśnie zostałaś mamą, wszystko jest dla Ciebie nowe i wszystkiego musisz się nauczyć. Wykorzystaj każdą chwilę spędzoną w naszym szpitalu aby nauczyć się opieki nad swoim dzieckiem i móc dopytać o nurtujące Cię sprawy. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych porad, które mamy nadzieję pomogą Ci bez stresu przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem.

Przyjazne otoczenie

Pamiętaj, aby temperatura powietrza w pokoju noworodka wynosiła około 20°C – 22°C, a wilgotność powietrza około 40% – 60%. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko należy codziennie przewietrzyć. Unikaj szkodliwych czynników tj.: dym tytoniowy, ogranicz odwiedziny gości i unikaj kontaktu z chorymi osobami. Zapobiegaj wychłodzeniu i przegrzaniu dziecka sprawdzając kark i stopy, które maja być ciepłe, buzia i rączki mogą być chłodniejsze. Zakładaj dziecku ubranka z naturalnych tkanin i pierz je w środkach przeznaczonych dla dzieci. Układaj dziecko średniotwardym, płaskim podłożu, a na brzuszku tylko wtedy, kiedy istnieje możliwość jego obserwacji.

Pielęgnacja

Dostosowana jest indywidualnie do potrzeb noworodka. Kąpiel całego ciała noworodka zalecana jest 2 – 3 razy w tygodniu. Temperatura w pomieszczeniu w którym kąpiemy dziecko powinna wynosić około 23°C, temperatura wody to 37°C Używaj delikatnych środków o neutralnym pH. Oczy przemywaj gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną (lub przegotowaną wodą) od skroni w kierunku nosa. Dziewczynki podmywamy ruchem od spojenia łonowego do odbytu pamiętając, aby bakterie zawarte w stolcu nie przeniosły się w kierunku cewki moczowej unikając w ten sposób infekcji dróg moczowych. U dziewczynek może pojawiać się biała lub różowa wydzielina z pochwy, to nic niepokojącego.

Sen

Noworodek śpi około 17 – 18 godzin w ciągu doby, w miarę upływu czasu śpi coraz mniej. W tym okresie życia noworodki mogą porozumiewać się z otoczeniem tylko na dwa sposoby przez płacz i ssanie. Są to naturalne odruchy, więc nie zawsze, gdy dziecko płacze lub ssie paluszki oznacza, że jest głodne. Warto to wiedzieć, aby nie przekarmić dziecka.

Pielęgnacja pępka

Kikut pępowinowy utrzymuj w czystości, aby nie doszło do infekcji. Przemywaj go jałowym gazikiem nasączonym wodą 1 raz dziennie lub w razie potrzeby. Dokładnie wysusz zapewniając swobodny dostęp powietrza, nie przykrywaj go pampersem. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać po dokładnym umyciu rąk wodą z mydłem.

Zwracaj szczególną uwagę na objawy takie jak nieprzyjemny zapach, ropna lub krwawa wydzielina z okolic pępka, zaczerwienie pierścienia pępowinowego i obrzęk. W przypadku wystąpienia jednego lub wszystkich objawów zawiadom o tym fakcie lekarza. Kikut pępowiny powinien odpaść po około 10 – 15 dniach.

Szczepienie

U noworodków szczepionych BCG po około 2 – 5 tygodniach w miejscu nakłucia tj. górna część lewego ramienia, tworzy się krostka z niewielką ilością wydzieliny, która goi się od 2 – 3 miesięcy pozostawiając drobną, płaską bliznę. Możesz spokojnie kąpać dziecko, zmiany nie należy zdrapywać i nie należy  smarować maścią. Miejsce nakłucia utrzymuj w czystości, po kąpieli delikatnie osusz. Gdy z krostki sączy wydzielina, przykryj ją suchym gazikiem i zmieniaj go regularnie. Jeżeli wystąpi duże owrzodzenie lub ropień większy niż 1 cm skonsultuj się z lekarzem. 

Karmienie

Pokarm mamy to najlepszy prezent jaki możesz podarować swojemu dziecku od dnia narodzin. To najzdrowsza i najbardziej wartościowa forma żywienia noworodków i niemowląt.

Aby początki karmienia zakończyły się sukcesem potrzebne Ci będą wiara we własne siły, cierpliwość, wsparcie ze strony bliskich oraz zapoznanie się z naszymi wskazówkami, które pomogą rozwiać wątpliwości.

W naszym szpitalu dbamy o komfort mamy i zdrowie maluszka

Już od pierwszych chwil po porodzie  otrzymasz fachową pomoc. Nauczymy Cię jak karmić swoje dziecko. Będziesz rozpoznawać Wskaźniki Skutecznego Karmienia piersią. Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy Ci  rozwiać wszystkie wątpliwości.

W początkowym okresie laktacja jest różna i karmienie piersią może czasem sprawiać trudności, dlatego warto poznać zasady i techniki prawidłowego karmienia, wśród których znajdziesz rozwiązania najlepsze dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz bezpośrednio karmić piersią, możesz skorzystać z laktatorów, które są dostępne na każdej sali w naszym szpitalu i każda kropelka odciągniętego mleczka będzie cennym pokarmem dla maluszka.

W dniu wypisu ze szpitala, otrzymasz szczegółowe  informacje o dalszym postępowaniu w laktacji.

Karmienie piersią po wypisie ze szpitala

W okresie od 2-6 doby po porodzie spodziewaj się nawału pokarmowego. To dobry objaw! Zwiększona produkcja będzie trwała do momentu ustabilizowania laktacji czyli dostosowania ilości mleka do potrzeb dziecka. Sam nawał będzie trwał 2-3 dni.
W tym czasie:

  • przystawiaj swoje dziecko do obu piersi. Trzeba to robić często, co 2-3 godziny 🙂
  • jeśli produkcja mleka jest intensywna i nie wystarcza częste przystawianie dziecka, wówczas po karmieniach zastosuj na piersi zimne okłady na 20 minut.
  • Uwaga – można odciągnąć niewielką ilość mleka, gdy dziecko nie chce już jeść kolejnej porcji a Ty czujesz duże napięcie w piersiach, jednakże tylko do „uczucia ulgi”.

Pamiętaj: Dodatkowe odciąganie = dodatkowa produkcja. Najlepiej będzie, gdy zajmie się tym Twoje dziecko i to jego zachęć do współpracy. Ty jesteś dla swojego dziecka ale ono jest dla Ciebie.

Przystawienie dziecka do piersi ≠ karmienie.

Naucz się rozróżniać kiedy Twoje dziecko jest przy piersi a kiedy je z piersi. To nie to samo.

Upewnij się, że dziecko umie dobrze uchwycić Twoją pierś, bo jest to warunkiem, żeby jego ssanie było efektywne.

Jak dobrze przystawić dziecko do karmienia

  • zatroszcz się o wygodną pozycję do karmienia, wygodną zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Pamiętaj, żeby karmić w różnych pozycjach: dla dziecka to bez znaczenia, którą pozycję zastosujesz, natomiast dla Twoich piersi jest to istotne dla równomiernego ich opróżniania.
  • bądź spokojna, zrelaksowana. Dzięki temu wypływ mleka będzie ułatwiony. To ważne!
  • zachęć dziecko do otwarcia buzi dotykając brodawką jego górnej wargi. Zaczekaj, aż szeroko otworzy buzię i wtedy:
  • przysuń dziecko do piersi. Pomóż mu w głębokim uchwyceniu piersi. W jego ustach powinna znaleźć się brodawka z dużą częścią otoczki.
  • przez całe karmienie bądźcie blisko siebie.

Teraz czas na pracę dziecka. Obserwuj i nasłuchuj.

  • co zaobserwujesz:
    • początek ssania będzie w rytmie szybkich, krótkich zassań (jeszcze dziecko nie połyka).
    • po chwili zmiana rytmu: powinny pojawić się wolniejsze i głębsze zassania oraz
    • powinnaś usłyszećodgłos łykania. Tu zaczyna się karmienie.
    • sprawdź dłonią, czy po zakończeniu karmienia pierś jest luźniejsza.

Skuteczne karmienie to

  • niebolesne ssanie (z wyjątkiem pierwszych zassań ok. 30-50 sekund w pierwszych 2-3 tygodniach. To tzw. ból fizjologiczny, który może być obecny pomimo dobrej techniki przystawiania dziecka. Bądź cierpliwa ale bądź też czujna i sprawdź czy nie masz zastrzeżeń do uchwycenia piersi przez dziecko).
  • wyczuwalny ręką efekt: pełna pierś przed karmieniem – luźna po karmieniu.
  • czas karmienia ok. 20-40 minut w pierwszych 2-3 tygodniach życia dziecka. Później wytrenowane dziecko umie już najeść się w krótszym czasie.
  • dziecko po karmieniu jest spokojne.
  • Mokre , ciężkie pieluszki obrazują skuteczne karmienie:
    • 3-5 doba życia – 3-5 zmoczonych pieluszek,
    • 5-7 doba życia – 4-6 mokrych, ciężkich pieluszek,
    • powyżej 8 doby życia – 6-8 mokrych, ciężkich pieluszek
  • ilość kupek:
    • od 3-4 doby życia – 3-4x/dobę, może być też 7-8x/d.

Jak często powinnaś karmić?

  • Zasadą karmienia naturalnego jest karmienie „na żądanie”, nie mniej jednak spodziewaj się, że dziecko zgłasza gotowość do karmienia co ok. 2-3 godziny. Wynika to z małej pojemności żołądka dziecka, którą trzeba często uzupełniać.

Jak karmić w nocy?

  • W pierwszych tygodniach życia dziecka co około 3 godziny.

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

  • Wczesne objawy głodu to ssanie rączek, otwieranie buzi, wysuwanie języka, otwieranie oczu. Już na tym etapie przystawiaj dziecko do piersi nie czekając, aż będzie płakać – to już późny objaw głodu, kiedy trudniej będzie dobrze przystawić dziecko do piersi.

Pierś jest narządem wielozadaniowym, oprócz odżywiania ma dodatkowe, bardzo ważne funkcje. Bądź przygotowana także na takie zadania. Poproś członków rodziny o pomoc w obowiązkach domowych.

Bądź w kontakcie z położną środowiskową, która co kilka dni będzie Cię odwiedzać. Będzie także kontrolowała jak Twoje dziecko radzi sobie z karmieniem. Prawidłowy przyrost wagi to 26-31 g/dobę w pierwszych 3 miesiącach życia. Postarajcie się wspólnie, żeby Wam obojgu gratulowała sukcesów, niemniej jednak, pamiętaj, że zawsze gotowa jest służyć Ci dobrą radą.

I Ty Mamo i Twoje dziecko uczycie się siebie nawzajem. My Wam w tym pomagamy 🙂

Spacer

Spacery z dzieckiem możesz rozpocząć już po wyjściu ze szpitala. Unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych na skórę dziecka, przed wyjściem nakładaj na twarz dziecka krem ochronny. W czasie upałów unikaj spacerów z dzieckiem pomiędzy godziną 11 a 15, a w mroźne dni, gdy temperatura spada poniżej -10°C Podczas jazdy samochodem pamiętaj, aby dziecko zawsze podróżowało w przeznaczonym do tego celu foteliku.

Dobre rady

  • Zapewniaj dziecku maksymalną swobodę ruchów, nie prostuj nóżek w czasie zabiegów pielęgnacyjnych czy zabawy. Nie podnoś dziecka za nóżki przy zmianie pieluchy i przebieraniu, unoś go delikatnie wkładając swoją dłoń pod plecy.   
  • Pamiętaj o wizycie położnej środowiskowej, która oceni ewentualne narastanie żółtaczki fizjologicznie oraz pomoże rozwiązać problemy z laktacją i pielęgnacją dziecka.

Czytaj także

Szukaj

Sobota 3 grudnia od godz. 9.00

Zapraszamy na Dzień Otwarty

Ostatnie w tym roku Dni Otwarte szpitala.

Strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.