Przygotowanie do porodu naturalnego
- Omówienie z położną planu porodu (kliknij i pobierz) w zależności od okresu porodu położna omówi cały plan lub tylko najważniejsze jego elementy, w tym tematy dotyczące sytuacji nagłych, które mogą się wydarzyć w trakcie porodu, między innymi nacięcie krocza, ze zgodą pacjentki na ich przeprowadzenie.
- Założenie przez położną wkłucia dożylnego i pobranie krwi w celu ewentualnego przygotowania do znieczulenia zewnątrzoponowego.
- Kwalifikacje do znieczulenia przeprowadzane są przez lekarza ginekologa i anestezjologa na podstawie zebranego od Pacjentki wywiadu i przeprowadzonego badania Pacjentki. Po kwalifikacji lekarz wyjaśnia Pacjentce na czym polega zaproponowany rodzaj znieczulenia i prosi Pacjentkę o podpisanie zgody na znieczulenie, jeśli wszystko jest przez nią zrozumiałe.
- Krew pępowinowa – Jeśli Pacjentka posiada zestaw do pobrania krwi pępowinowej prosimy o przekazanie go położnej, zaraz po przyjęciu na sale przedporodową/porodową. Jeśli Pacjentka nie posiada zestawu prosimy o poinformowanie o tym położnej (szpital posiada zestawy rezerwowe). W przypadku, kiedy Pacjentka nie posiada zestawu, a zdecydowała się na pobranie krwi pępowinowej.
- Wprowadzenie w temat przygotowań, w tym tematy dotyczące usunięcia owłosienia łonowego, wykonania lewatywy.
Szpital współpracuje z Bankami
- Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych
- Polski Bank Komórek Macierzystych
- Progenis
W pierwszym okresie porodu
Pacjentka przebywa na sali przedporodowej, a w II okresie poród odbywa się na sali porodowej. W trakcie porodu zarówno na sali przedporodowej jak i porodowej rodzącej może towarzyszyć osoba towarzysząca w wypadku porodu rodzinnego. Prosimy aby osoba ta była zaopatrzona w ubranie ochronne, możliwość zakupienia zestawy w maszynie usytuowanej przed wejściem na Izbę Przyjęć na terenie naszego szpitala.
Na Sali porodowej
Oprócz położnych i lekarzy położników, na sali porodowej znajduje się zespół neonatologiczny, który zajmuje się dzieckiem po porodzie oraz anestezjolog. W sytuacji kiedy poród należy zakończyć przez cięcie cesarskie, w przypadku wskazań medycznych, pacjentka zostanie przewieziona na salę operacyjną znajdującą się tuż przy bloku porodowym.
Tuż po urodzeniu odbywa się kompleksowe badanie noworodka
Każda Mama ma możliwość kangurowania dziecka – nieprzerwany kontakt skóra do skóry. W tym czasie dziecko może być przystawione do piersi w celu pobudzenia laktacji u mamy poprzez odruch ssania u dziecka.
Po porodzie
Pacjentka wraz z noworodkiem jest przewożona do pokoju dla matki z dzieckiem na Odcinku Położniczym, gdzie przebywała pod opieką lekarzy i położnych. Personel czuwa nad prawidłowym przebiegiem połogu u pacjentki oraz okresem adaptacyjnym u noworodka.