Karetka transportowa Ujastek – innowacyjny pomysł szpitala w Małopolsce

Styczeń pierwszym miesiącem działania karetki transportowej Ujastek. Pierwsze Pacjentki dotarły w szybki i bezpieczny sposób do szpitala na poród bez korków, zbędnego stresu „czy aby na pewno zdążę”.

Zespół czeka na telefony ciężarnych 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Na temat korzyści dla Pacjentek rozmawiamy z Dyrektorem Medycznym Grupy Neomedic.

Panie dyrektorze panie szczególnie w pierwszej ciąży obawiają się o to czy dotrą na czas do szpitala, czy przebiją się przez zakorkowane miasto. Ostatnio jedna z naszych pacjentek rodziła synka na parkingu przed szpitalem bo „nie zdążyli” przejechać przez zatłoczony Kraków inna pani przyjechała na sygnale radiowozem policyjnym.

Sergiusz Waszkiewicz: Nasza karetka transportowa zabierze każdą potrzebującą z domu wraz z walizkami oraz osobą towarzyszącą bezpośrednio na Izbę Przyjęć szpitala Ujastek. Oczywiście tego typu przejazd jest o wiele szybszy niż prywatny samochód. Poza tym w trakcie transportu karetką nad zdrowiem pacjentki czuwa aż dwóch ratowników.

W jakim celu powstała karetka transportowa Ujastek?

Sergiusz Waszkiewicz: Moment oczekiwania na przyjście na świat dziecka zawsze jest stresujący: czy jestem dobrze spakowana, czy mam wszystkie potrzebne dokumenty, czy dojadę na czas. Rozumiemy to, dokładamy starań, żeby ten stres zminimalizować, między innymi proponując bezpłatną usługę transportową. Kiedy mąż w pracy, a zacznie się akcja porodowa pacjentki z Bochni, Wieliczki czy Proszowic dzięki naszemu rozwiązaniu zdążą dotrzeć do szpitala bez większych nerwów pomimo odległości która je dzieli od szpitala.

Kto może dzwonić pod numer karetki Ujastek?

Sergiusz Waszkiewicz: Wszystkie panie, które skończyły 37 tydzień ciąży, ubezpieczone i decydujące się rodzić w naszym szpitalu. Transport, poród oraz opieka poporodowa, cały pobyt w szpitalu jest bezpłatny.

Jeżeli pani planuje poród w obecności swojego partnera/partnerki – czy ta bliska osoba może towarzyszyć w czasie transportu do szpitala?

Sergiusz Waszkiewicz: Oczywiście. Zgodnie z regulaminem naszej karetki transportowej w drodze do szpitala Ujastek rodzącej może towarzyszyć jedna osoba. Niestety nie może to być dziecko/osoba niepełnoletnia.

To bardzo innowacyjna usługa, jakie są głosy Pacjentek?

Sergiusz Waszkiewicz: Pierwsze panie skorzystały już z przejazdu i bezpiecznie urodziły swoje dzieci w szpitalu. Myślę że panie szybko przekonają się, że taka karetka na terenie małopolski to skarb.

Dziękujemy za rozmowę