Skórna blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować?

Blizna po cesarskim cięciu ma zazwyczaj około 10 cm – 15 cm długości i 0,5 cm szerokości (wiele zależy od wielkości dziecka oraz jego ułożenia w brzuchu). Przeważnie wykonywana jest poziomo tuż nad wzgórkiem łonowym, w kształcie półksiężyca. Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu? Na co zwrócić uwagę, by uniknąć komplikacji w gojeniu rany po operacji?

W pierwszej dobie po przebytym cesarskim cięciu blizna po zabiegu schowana jest pod specjalnym opatrunkiem, którego nie wolno moczyć. Kobieta powinna dużo odpoczywać i leżeć, aby rana się nie rozeszła. Blizna początkowo jest czerwona i może boleć, a w pierwszym tygodniu po operacji należy szczególnie zadbać o jej higienę i o odpoczynek. Bliznę należy mobilizować, ale dopiero z czasem – w pierwszym tygodniu od operacji trzeba ją przemywać wodą z mydłem lub octeniseptem oraz osuszać ręcznikami papierowymi, a także wietrzyć. Warto także, aby bliznę obejrzał lekarz by specjalista ocenił, czy proces gojenia jest prawidłowy.

Po kilku tygodniach od operacji należy rozpocząć mobilizowanie blizny. Polega ono na masażach i ćwiczeniach, które sprawią, że blizna będzie bardziej ruchoma, w efekcie czego oddziela się od głębszych warstw skóry, co zapobiega powstawaniu zrostów. Mobilizacja blizny przekłada się także na rozluźnienie skóry w okolicy cięcia. Dbając o bliznę po cesarskim cięciu zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty, który może pokazać odpowiednie techniki pracy z blizną. Skorzystanie z pomocy eksperta powinny rozważyć kobiety, które mają skłonność do tworzenia się bliznowców.

Blizna po cesarce – jak wygląda proces gojenia się?

Gojenie się każdej blizny jest związane z pojawieniem się stanu zapalnego, co jest naturalnym stanem. Pojawiający się świąd rany to sygnał, że skóra się regeneruje. Proces gojenia ran jest podzielony na 4 etapy, przy czym może on trwać nawet do roku. Wyróżnia się:

1. fazę wysiękową, która trwa od 4 do 7 dni i charakteryzuje się obrzękiem rany i niewielkim wysiękiem z niej. Wysięk z rany powinien być monitorowany i w razie pojawienia się zmiany zapachu lub koloru wydzieliny należy zgłosić się do lekarz;
  2. fazę oczyszczania – czyli ustąpienie wysięku,
  3. fazę gojenia, czyli naprawczą – trwa ona od 4 do 6 tygodni i obejmuje wytwarzanie komórek skóry, które często nadbudowują się nad raną,
  4. fazę przebudowy – miejsce uszkodzenia skóry zaczyna pokrywać nowa skóra, tworzy się blizna.

Organizm kobiety potrzebuje przynajmniej kilkunastu tygodni by wrócić do pełni sił po przebytym cesarskim cięciu. W tym czasie należy cały czas obserwować bliznę po operacji. Początkowo czerwona blizna z czasem zacznie blednąć, a jeśli Pacjentka ma tendencję do tworzenia się bliznowców to blizna po cesarskim cięciu może być grubsza i bordowa.

Jak rozpoznać problemy z blizną?

Nie zawsze proces gojenia przebiega sprawnie i bez komplikacji. Jeśli młoda mama zauważy u siebie:

• ból blizny,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • inny zapach,
  • dużą ilość wydzieliny,

to powinna skonsultować się z lekarzem, mogło bowiem dojść do rozwoju infekcji. Do lekarza należy się udać także wtedy, kiedy po okresie 5 tygodni od zabiegu kobieta nadal odczuwa ból w okolicach rany.

Jak rozpoznać rozejście się blizny?

Mobilizacja blizny, np. poprzez masaże, jest ważna, bowiem przekłada się na niwelowanie ryzyka pojawienia się zrostów. Zdarza się, że powierzchnia blizny wygląda ładnie, zdrowo, natomiast powstające pod powierzchnią skóry zrosty tworzą stany zapalne powodując ból i dyskomfort. Poważnym problemem jest także rozejście się blizny.

O rozejściu się blizny mogą świadczyć:

• ból w okolicy blizny
  • widoczny ubytek na jej przebiegu
  • sącząca się z linii blizny wydzielina

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu może pojawić się u kobiet, które wcześniej nie cierpiały na tę chorobę. W przypadku dolegliwości bólowych, zwłaszcza powiązanych z konkretnymi fazami cyklu miesiączkowego oraz pojawienia się wyczuwalnych, bolesnych zgrubień w okolicy blizny, należy udać się do lekarza specjalizującego się w diagnozie i leczeniu endometriozy. O rozwoju choroby w bliźnie po cesarskim cięciu może świadczyć także dyskomfort w okolicy blizny, który utrudnia funkcjonowanie, np. noszenie bielizny.

W zależności od rozległości endometriozy w bliźnie po cesarskim cięciu stosowane są różne metody leczenia – odpowiednio dobrana dieta, leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne.