Poród z gwizdkiem Guillarme – na czym polega francuska metoda wykorzystywana przy porodzie?

Zastosowanie gwizdka jest znakomitą metodą, która usprawnia poród i zmniejsza ryzyko powikłań porodowych.

Zalety korzystania z gwizdka podczas porodu.

• Łagodzenie bólu porodowego, co jest alternatywą dla kobiet które nie chcą lub nie mogą ze wskazań medycznych rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Oczywiście korzystanie
    z gwizdka nie wyklucza możliwości skorzystania z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, ale stanowi ich doskonałe uzupełnienie.
  • Zwiększenie kontroli na swoim ciałem i przebiegiem porodu. Kobiety korzystające podczas porodu z gwizdka osiągają większy poziom skupienia i wyciszenia.
  • Kontrola oddechu podczas porodu. Zapewnia to nie tylko lepsze dotlenienie tkanek rodzącej, ale także korzystnie wpływa na rodzące się dziecko.
  • Wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz mięśni głębokich brzucha.
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań poporodowych. Stosowanie tej metody korzystnie wpływa na mięsnie dna miednicy, skraca czas trwania porodu i zwiększa prawdopodobieństwo ochrony krocza.

To niepozorne urządzenie może być wykorzystywane nie tylko w ciąży i podczas porodu, ale przez całe życie kobiety.

Gwizdek ma kilka centymetrów długości, składa się z ustnika oraz pokrętełka do regulacji siły wydechu, nie wydaje też żadnego dźwięku. Na czym polega jego wykorzystanie przy porodzie? Jakie funkcje pełni?

To niepozorne plastikowe urządzenie jest wykorzystywane przy skurczach i ma nieść ulgę w łagodzeniu bólu związanego z porodem, jako alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego. Metoda oddychania Guillarme jest szeroko rozpowszechniona we Francji i można z niej korzystać na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu. Jest to metoda oddechowa mająca nieść wyciszenie, lepsze zrozumienie własnego ciała, pozwala skupić się na oddechu i lepiej kontrolować oddech, a stosowana od 3 miesiąca ciąży pomaga także przygotować mięśnie głębokie brzucha oraz dno miednicy do porodu.

Niektóre badania wskazują, że stosowanie metody Guillarme jeszcze w ciąży pomaga zminimalizować dolegliwości takie, jak zaparcia, nietrzymanie moczu oraz bóle lędźwiowe pleców (korzystając z ćwiczeń oddechowych przyjmuje się prawidłową pozycję ciała, która łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa).

Jak to działa?

Korzystanie z gwizdka podczas porodu sprawia, że oddychając przez nos przepona opada i unosi się wolniej dzięki wydechowi z gwizdkiem. Taki dłuższy wydech sprawia, że mięśnie kurczą się mocniej, następuje efektywniejsze parcie, a pęcherz moczowy i macica utrzymane są wewnątrz jamy brzusznej. Taki model oddychania lepiej dotlenia dziecko oraz pozwala zachować kontrolę nad oddechem
u kobiety, przy czym zmniejsza to ryzyko pęknięcia lub nacięcia krocza.

Korzystanie z gwizdka działa wyciszająco i uspokajająco, jednocześnie dając poczucie kontroli nad swoim ciałem, oddechem i przebiegiem porodu.

Czy po porodzie również można ćwiczyć oddech z pomocą gwizdka?

Nie ma ku temu przeciwwskazań. Stosowanie technik oddechowych w czasie połogu ułatwia powrót do formy, pomaga zapobiegać zaparciom, a także poprawia kondycję mięśni dna miednicy.

Jak korzystać z gwizdka Guillarme podczas porodu?

Gdy rozpoczyna się skurcz pacjentka dmucha powoli i jednostajnie w gwizdek, zgodnie z instruktażem położnej. Gdy nadchodzi skurcz pacjentka dmucha powoli i jednostajnie w gwizdek, tak, jak radzi jej położna. Im bliżej porodu, tym wyższy jest opór powietrza w gwizdku, który jest regulowany specjalnym pokrętłem. Skala na gwizdku zaczyna się od 2,5 do 0. Gdy zaczynają się skurcze parte położna ustawia gwizdek na 0, aby opór powietrza był najwyższy i kobieta skupiła się na powolnym wydychaniu powietrza.

Czy gwizdek pomaga tylko podczas porodu?

• Gwizdek stosowany podczas ciąży pomaga zminimalizować wiele dolegliwości takich jak: zaparcia, problemy z nietrzymaniem moczu czy ból w okolicy lędźwiowej. Wpływa także na tworzenie się więzi między matką i dzieckiem, podczas stosowania gwizdka dochodzi do większego ruchu wód płodowych, co sprawia, że dziecko wykonuje więcej ruchów i czuje zainteresowanie ze strony matki.
    Gwizdek możesz stosować już od 16 tygodnia ciąży!
  • Okres połogu. Stosowanie technik oddechowych w czasie połogu ułatwia powrót do formy, pomaga zapobiegać zaparciom, a także poprawia kondycję mięśni dna miednicy.
  • Terapia uroginekologiczna. Gwizdek jest także stosowany u kobiet z problemami uroginekologicznymi do terapii mięśni w obrębie dna miednicy i krocza. Łagodzi dolegliwości związane na przykład z nietrzymaniem moczu, stolca czy gazów.
  • Cięcie cesarskie. Czasami metoda rodzenia z gwizdkiem jest wykorzystywana również podczas planowego cesarskiego cięcia. Zastosowanie gwizdka może zmniejszyć ryzyko powikłań, a także daje kobiecie większe poczucie kontroli

Czy metoda Guillarme jest bezpieczna?

Tak – jest to w pełni bezpieczna metoda, która nie wymaga wcześniejszego przygotowania, choć jest ono zalecane, a z gwizdka można korzystać już wcześniej ucząc się oddychania tym torem. Pracę z gwizdkiem można rozpocząć od 16. Tygodnia ciąży – ćwicząc samemu w domu lub ucząc się oddechu w szkole rodzenia.

Metoda Guillarme jest nieinwazyjna, bezpieczna i przynosi wiele korzyści, dlatego warto z niej skorzystać, jeśli szpital daje taką możliwość. Kobieta przygotowana do pracy z gwizdkiem podczas ciąży, używając go podczas porodu może osiągać szybszy i łatwiejszy poród.

Inne zastosowanie gwizdka

Fizjoterapia dla kobiet

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna? Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalizacja fizjoterapii, która skupia się na rozpoznawaniu I leczeniu zaburzeń miednicy mniejszej poprzez dopasowane ćwiczenia, terapię manualną oraz

Sobota 3 grudnia od godz. 9.00

Ostatnie w tym roku Dni Otwarte szpitala.