Poród w wodzie – zalety i wskazania do tego typu porodu

Poród w wodzie to jedna z alternatywnych form porodu fizjologicznego – odbywa się w wannie lub bali wypełnionej wodą, w której kobieta, zanurzona w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego, rodzi swoje dziecko.

Do odbycia tego typu porodu konieczna jest organizacja specjalnie przystosowanej Sali z wanną, spełniająca standardy higieniczno-sanitarne. Dlatego nie w każdym szpitalu istnieje możliwość porodu w wodzie- chcąc rodzić w ten sposób, warto zorientować się wcześniej, gdzie można skorzystać z tego typu udogodnień.

Jak poród w wodzie wpływa na matkę i dziecko?

Z licznych badań wynika, że poród w wodzie znacząco ułatwia radzenie sobie z bólem porodowym – na kobietę działa siła wyporu wody, przez co ciężar własny ciała nie jest odczuwalny, ciepła woda działa relaksacyjnie na mięśnie i łagodzi odczuwanie bólu, a zrelaksowane ciało i umysł wytwarzają mniej hormonów stresu, a więcej endorfin. Kobiecie łatwiej poruszać się w wodzie, jej ciało nie traci energii na zmianę pozycji, może skoncentrować się jedynie na oddechu. Do zalet porodu w wodzie należy zaliczyć także krótszy czas I etapu porodu (szybsze rozwieranie szyjki macicy).

Poród w wodzie przekłada się nie tylko na kobietę – ma on pozytywny wpływ także i na maluszka. Wśród zalet porodu w wodzie dla dziecka należy wymienić:

• zwiększone poczucie bezpieczeństwa, jakie daje woda – dla dziecka jest to znane środowisko, nie przeżywa więc szoku. Dobrze odnajduje się w wodzie, jest mniej zestresowane samym przyjściem na świat;
  • poród do wody minimalizuje bodźce zewnętrzne – woda wygłusza dźwięk i światło.

Rodzice często martwią się, czy maluszek nie zachłyśnie się wodą po urodzeniu. Istnieje szereg mechanizmów chroniących dziecko przed napiciem się wody. Zaliczamy do nich m.in. bezdech i odruch połykania, jako następstwo chwilowego, fizjologicznego niedotlenienia, związanego z porodem naturalnym. Ponadto maluch ma odruch nurkowania, a przed zachłyśnięciem chroni go także zachowane krążenie łożyskowe. Bardzo ważne jest również odpowiednie wyjęcie noworodka ze środowiska wodnego (potylicą ku górze), co minimalizuje ryzyko zachłyśnięcia w momencie, gdy bierze swój pierwszy w życiu oddech.

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Zalety porodu w wodzie – jak przebiega taki poród?

Poród w wodzie jest bardziej kameralny i rodzinny, chociaż wymaga stałego nadzoru osób trzecich- w końcu kobieta może poślizgnąć się lub zasłabnąć. Cały czas pilnowana jest także temperatura wody (nie może być ani za zimna, ani za gorąca). Zalecanym momentem rozpoczęcia immersji wodnej jest osiągnięcie 5 cm rozwarcia. Przed wejściem do wanny konieczne jest wykonanie zapisu KTG, który musi być prawidłowy.

Kobieta może przebywać w wodzie zarówno w I, jak i II okresie porodu, ale po 30 minutach przebywania w wannie należy zrobić przerwę (zazwyczaj również 30-minutową). Sam moment urodzenia maluszka może odbyć się zarówno w wodzie, jak i poza nią. Wszystko zależy od preferencji kobiety i sytuacji porodowej. III okres porodu, czyli moment urodzenia łożyska, przeprowadza się na fotelu porodowym lub w wannie, po odpuszczeniu wody.

Uważa się, że odpowiednia głębokość wody do porodu do 50-60 cm. Ciężarna powinna być zanurzona do wysokości pępka, przy czym powinna mieć możliwość przyjęcia wygodnej dla siebie pozycji.

Poród w wodzie przebiega w sposób fizjologiczny, przy czym wiele badań wskazuje na to, że jest on dla kobiety mniej męczący, mniej bolesny oraz krótszy. Rzadziej także dochodzi do nacięcia krocza lub jego pęknięcia, ale nie oznacza to, że wcale nie ma to miejsca.

Wanna w szpitalu musi być odpowiednio zdezynfekowana, a w trakcie porodu niezbędna jest wymiana wody, gdyż okolica pochwy i odbytu jest kolonizowane przez różne drobnoustroje, które przedostają się do wody w toku porodu.

Woda jako metoda łagodzenia bólu porodowego

Poród w wodzie łagodzi stres i relaksuje, ale nie tylko kąpiel w wannie ma takie właściwości. Wiele ciężarnych korzysta z prysznica- polewanie brzucha i pleców wodą pomaga w łagodzeniu bólu porodowego.

Ciekawą opcją łagodzenia bólu i relaksacji jest także aromaterapia (dostępna w szpitalu Ujastek). Warto także ukończyć szkołę rodzenia, aby wiedzieć, jak oddychać podczas porodu oraz jakie możliwości łagodzenia bólu porodowego daje nam placówka, w której chcemy rodzić.