Plan porodu – jak wypełnić? Formularz do druku

Poród jest wielkim wydarzeniem w życiu kobiety i to normalne, że chce się do niego przygotować możliwie jak najlepiej. Plan porodu pozwala na zaplanowanie tego wydarzenia tak, jak chciałaby rodząca.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku komplikacji nie zawsze przebieg będzie zgodny z oczekiwaniami. W planie porodu kobieta zaznacza wszystkie istotne dla niej informacji – np. to, czy chce uniknąć nacinania krocza albo czy wyraża zgodę na przeprowadzenie lewatywy czy golenie krocza. Plan porodu obejmuje także podstawowe informacje, np. takie, czy kobieta chce rodzić w towarzystwie partnera lub czy chce mieć znieczulenie.

Plan porodu to dokument, który wypełnia ciężarna razem z lekarzem prowadzącym ciążę lub podczas przyjęcia na oddział szpitalny. Jest to „zbiór” osobistych preferencji kobiety i tego, jak chciałaby, żeby poród przebiegał. Indywidualny plan porodu może być realizowany tylko w sytuacji, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych.

Co zawiera plan porodu?

Plan porodu obejmuje wszystkie ważne dla kobiety informacje, np. czy wyraża zgodę na podanie oksytocyny w trakcie porodu, przebicie pęcherza płodowego, prowadzenie zapisów KTG oraz czy chce być aktywna w I okresie porodu.

Powinny znaleźć się tam także preferencje odnośnie metod łagodzenia bólu – czy kobieta chce korzystać z masażu wykonywanego przez partnera, pryszniców, a także czy dopuszcza podanie znieczulenia zewnątrzoponowego oraz czy po podaniu tego znieczulenia nadal chce być aktywna.

Warto także zaznaczyć, w jakiej pozycji kobieta chce urodzić dziecko – czy preferuje pozycję wertykalną czy leżącą. W planie porodu powinna znaleźć się także informacja, czy rodząca dopuszcza nacinanie krocza i czy chce otrzymać znieczulenie przy jego zszywaniu.

Plan porodu to dokument, w którym kobieta powinna zapisać wszystko, co chciałaby, aby zostało uwzględnione w szpitalu. Co dopuszcza, czego nie dopuszcza, przy czym nie musi motywować swoich decyzji. Plan porodu obejmuje wszystkie fazy porodu, także okres po porodzie. Można więc zaznaczyć swoje osobiste preferencje w okresie poporodowym – np. czy dziecko ma być ubrane w ubranka przygotowane przez kobietę, czy ma być osuszone i przykryte pieluszką po porodzie, jak długo ma trwać okres kontaktu „skóra do skóry”, czy od razu po porodzie dziecko ma być przystawione do piersi, czy partner ma przeciąż pępowinę, itp.

Plan porodu – czy personel medyczny musi go przestrzegać?

W myśl obowiązującego od stycznia 2019 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia – tzw. standardu opieki okołoporodowej plan porodu spisany przez kobietę powinien być uwzględniony i omówiony z rodzącą na sali porodowej (lub przedporodowej). Personel medyczny powinien w miarę możliwości stosować się do preferencji rodzącej, jednak nie jest to dokument zobowiązujący. W przypadku pojawienia się komplikacji lekarz ma obowiązek poinformować kobietę o planowanych zabiegach, które będą przeprowadzone dla dobra jej i dziecka.

W planie porodu powinny znaleźć się także informacje ułatwiające pracę personelowi medycznemu, np. czy w sytuacjach absolutnie uzasadnionych kobieta wyraża zgodę na ukończenie porodu w sposób zabiegowy lub operacyjny (próżnociąg położniczy, cięcie cesarskie).

Plan porodu w naszym szpitalu – wzór do druku

W naszej placówce dostępny jest gotowy formularz planu porodu, do pobrania i wydrukowania.