Łysienie poporodowe – ile trwa wypadanie włosów po ciąży?

Łysienie poporodowe, nazywane także telogenowym, dotyka wiele kobiet po porodzie. Włosy w ciąży stają się mocniejsze, gęstsze, są w wyraźnie lepszej kondycji. Niestety ten stan zmienia się zaraz po urodzeniu dziecka i włosy zaczynają wypadać. Często świeżo upieczone mamy wyjmują swoje włosy garściami. Skąd się bierze łysienie poporodowe i jak mu zapobiec?

Włosy w trakcie ciąży są w wyraźnie lepszej kondycji – wszystko za sprawą burzy hormonów. Stają się grubsze, nabierają blasku, a także objętości. Bardzo często rosną też szybciej, chociaż w niektórych przypadkach mogą także stwarzać pewne trudności, np. z układaniem. Niestety dobra kondycja włosów może ulec zmianie po porodzie.

Dlaczego włosy po ciąży zaczynają wypadać?

Po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenów w organizmie, a także wzrasta poziom prolaktyny, co sprawia, że włosy wypadają. Zostaje zaburzona proporcja między włosami w fazie wzrostu (anagen), a tymi w fazie wypadania (telogen). Stąd też łysienie po porodzie nazywane jest telogenowym. Uważa się, że włosów w trakcie wypadania, czyli telogenu, jest po porodzie nawet 70 proc. Nie wypadną one wszystkie na raz, ale stopniowo, przez okres około 3 miesięcy można zaobserwować ich nadmierne wypadanie. Bywa, że łysienie poporodowe spowodowane jest także innymi czynnikami, m. in.

• Niewłaściwą dietą,
  • Zaburzonym wchłanianiem żelaza lub witaminy B12, co powoduje niedobór tych witamin i w konsekwencji objawia się problemami z włosami,
  • Anemią,
  • Chorobami tarczycy,

Jak rozpoznać łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży jest widoczne – podczas czesania czy mycia włosy wypadają w dużych ilościach, ale nie ma powodów do obaw, nie wypadną wszystkie, chociaż wielu kobietom może się tak wydawać. W większości wypadają włosy, które podczas ciąży nie wypadły, czyli pozbywamy się włosów z 9 miesięcy ciąży. Włosy, które odrastają są z kolei cieńsze i słabsze. Wypadanie włosów trwa do około roku, przy czym najintensywniej wypadają do pół roku po porodzie. Duże znaczenie przy wypadaniu włosów ma także karmienie piersią. Hormonem stymulującym do wydzielania pokarmu jest prolaktyna, która wpływa też na cykl życia włosa – za jej sprawą dochodzi do zahamowania wzrostu włosa i jego wypadnięcia.

Powrót organizmu do stanu sprzed ciąży następuje zazwyczaj w momencie ustania karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że dziecko powinno być karmione mlekiem matki tak długo, jak jest to możliwe.

Fazy życia włosa

Wspomnieliśmy już, że włosy mają określony cykl życia. Składa się on z trzech faz:

1. Fazy anagenu, czyli fazy wzrostu włosa (włos wyrasta z mieszka włosowego, zaczyna wzrastać jego długość, co trwa od 2 do 8 lat). W tej fazie jest na ogół około 90 proc. włosów.
  2. Fazy katagenu, czyli fazy przejściowej, kiedy to włos przez około 2 tygodnie przestaje wzrastać i przygotowuje się do wypadnięcia. Fizjologicznie jest to do 3 proc. włosów na głowie.
  3. Fazy telogenu, czyli fazy spoczynku, trwającej do 4 miesięcy. W tej fazie zmiany zachodzą w mieszku włosowym, który obkurcza się i zaczyna tworzyć łodygę nowego włosa. Nowy włos wypchnie stary, chyba, że wcześniej wypadnie on podczas mycia czy czesania.

Hormony, których stężenie wzrasta w czasie ciąży, czyli estrogeny, wydłużają fazę wzrostową włosa, przez co wolniej wypadają. Ponieważ w ciąży wypada mniej włosów, to stają się one wyraźniej gęstsze. Niestety, kiedy estrogeny wracają do normy, wszystkie włosy, które miały wypaść – i tak wypadną. Dlatego obserwuje się ich wzmożone wypadanie właśnie w okresie połogu.

Czy wypadanie włosów po porodzie powinno wzbudzić niepokój?

Samo wypadanie jest procesem naturalnym i nie powinno budzić niepokoju. Jednak warto być czujnym, ponieważ za wzmożonym wypadaniem mogą stać choroby ogólnoustrojowe, niedobory witamin i minerałów oraz choroby skóry głowy. Jeśli kobiety po ciąży obserwują u siebie łupież lub łojotok, pojawiają się wyraźne łuski na skórze głowy, świąd czy zmiany na owłosionej skóry w innym miejscu niż na głowie, może to wskazywać na rozwój łojotokowego zapalenia skóry, który przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Niezbędna jest wtedy konsultacja z dermatologiem, który dobierze odpowiednie preparaty do pielęgnacji.

Warto także wykonać kontrolne badania krwi po okresie połogu, aby mieć pewność, że nie rozwinęły się choroby tarczycy, anemia, czy niedobór żelaza i witaminy B12.

Jak dbać o włosy po ciąży?

Aby wesprzeć swój organizm po ciąży i wspomóc nasze włosy, można, w porozumieniu z lekarzem, stosować suplementy diety wspierające piękne włosy, skórę i paznokcie. Na ogół zawierają one biotynę, witaminę B6, cynk, miedź i selen oraz aminokwasy siarkowe (cysteina, metionina) odpowiadające za prawidłową budowę włosa. Warto upewnić się, że suplement może być zażywany przez kobiety karmiące.

Sama pielęgnacja włosów powinna być delikatna i jak najbardziej naturalna. Warto unikać wiązania ich w ciasne koki czy kucyki oraz owijania głowy ręcznikiem po myciu, gdyż przyspiesza to proces wypadania, a także łamania się włosów. Stosować można pielęgnacyjne ampułki do włosów i skóry głowy, które zawierają witaminy i minerały. Powinno się także unikać narażania włosów na wysokie temperatury, np. podczas stosowania lokówki czy prostownicy. Zabiegi, takie jak farbowanie włosów, dodatkowo je osłabiają, więc na czas ich wzmożonego wypadania warto takie zabiegi odłożyć.

Dbając o włosy nie można zapominać o kondycji całego organizmu, a więc o właściwej, dobrze zbilansowanej diecie oraz piciu dużych ilości wody. Szczególnie polecana jest dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz ryby.