Frenotomia – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

Frenotomia to zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego, który wykonywany jest tylko wtedy, kiedy są ku temu wskazania medyczne. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe u noworodka może powodować problemy w karmieniu piersią – bolesność u mamy, trudności w ssaniu u dziecka. Należy podkreślić, że do zabiegu kwalifikowane są tylko te dzieci, u których specjaliści stwierdzą problem.

Skrócenie wędzidełka języka nazywane jest ankyloglosją i jest to najczęściej występującą wadą jamy ustnej występująca u noworodków. Szacuje się, że dotyczy około 11 proc. urodzonych dzieci.

Jak rozpoznać skrócenie wędzidełka języka?

Rozpoznania skrócenia wędzidełka języka dokonuje zespół specjalistów – w Szpitalu Ujastek są to lekarz neonatolog, doradca laktacyjny oraz neurologopeda. O kwalifikacji do frenotomii decyduje lekarz neonatolog wykonujący zabieg. Nie każde dziecko, które ma problemy ze ssaniem piersi mamy ma skrócone wędzidełko. Czasami pomoc doradcy laktacyjnego może rozwiązać wiele problemów, bez konieczności frenotomii. Dlatego tak ważne jest, aby i mama, i dziecko byli odpowiednio zaopiekowani w szpitalu i uzyskali niezbędną pomoc specjalistów.

Zabieg frenotomii wykonywany jest w trakcie pobytu dziecka w szpitalu. Po podcięciu mama otrzymuje wsparcie doradcy laktacyjnego oraz instruktaż odnośnie dalszego postępowania i ćwiczeń.

Skrócone wędzidełko języka – co powoduje?

Skrócenie wędzidełka może powodować u noworodka trudności w ssaniu i przystawianiu do piersi, a u mamy bolesne karmienie i problemy w prawidłowej stymulacji laktacji. Skrócone wędzidełko języka może w przyszłości powodować problemy z rozszerzaniem diety, a także zwiększać ryzyko wad zgryzu i wad wymowy u dziecka.

Dzieje się tak ponieważ zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłową ruchomość języka, co może mieć bezpośredni wpływ w pierwszej kolejności na pobieranie pokarmu a w późniejszym czasie na artykulację niektórych głosek.

Kiedy wykonać zabieg frenotomii?

Nie ma granicy wieku, kiedy wykonać zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego, jednak im wcześniej zostanie on wykonany, tym lepiej dla dziecka – odpowiednia ruchomość języka umożliwia prawidłowy rozwój malucha.

Problemy z laktacją, prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi, ssaniem przez malucha powinny być skonsultowane z doradcą laktacyjnym lub neurologopedą. Najkorzystniej jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu po urodzeniu. Co ważne, to położne w pierwszej kolejności opiekują się mamą i dzieckiem pomagając w nauce karmienia, doborze odpowiedniej pozycji. Doradca laktacyjny konsultuje pacjentkę dopiero wtedy, kiedy jest jakiś problem.

Jak wygląda zabieg frenotomii w szpitalu Ujastek?

Po porodzie lekarz neonatolog ocenia anatomię noworodka jeśli zdiagnozuje skrócone wędzidełko podjęzykowe, to akt karmienia jest uważnie obserwowany przez personel szpitala. Nie zawsze ta sytuacja wymaga zabiegu frenotomii – odbywa się to tylko na podstawie określonych wskazań.

W pierwszej kolejności po porodzie mama otrzymuje pomoc położnej w nauce karmienia piersią, doborze pozycji i odczytywania wskaźników skutecznego karmienia. Przez cały pobyt w szpitalu położne monitorują karmienia piersią u wszystkich pacjentek. Jeśli rozpoznają nieprawidłowości, wówczas odbywa się konsultacja z doradcą laktacyjnym, który dokonuje kompleksowej oceny aktu karmienia, funkcji ssania i procesu laktacji. Jeśli przyczyną tych trudności jest skrócone wędzidełko podjęzykowe specjalista przedstawia i wyjaśnia mamie problem.

Swoją ocenę przekazuje neonatologowi, który podejmuje decyzję o ewentualnej frenotomii. Zabieg jest wykonywany po uzyskaniu świadomej zgody mamy.

Mama może być obecna podczas zabiegu. Zabieg frenotomii wykonuje lekarz neonatolog zgodnie z procedurą szpitala.

Bezpośrednio po zabiegu noworodek jest przystawiony do piersi mamy z pomocą doradcy laktacyjnego. Prawidłowe, częste karmienie piersią jest najlepszą rehabilitacją ruchomości języka i funkcji ssania. Równocześnie mama otrzymuje pełny instruktaż ćwiczeń mioterapeutycznych zalecanych przez neurologopedów.

Po ok. tygodniu wskazana jest wizyta kontrolna w celu oceny skuteczności karmienia piersią oraz procesu gojenia rany po zabiegu. W tym celu, w dniu wypisu, mama otrzymuje skierowanie do Poradni Laktacyjnej naszego szpitala.

Najważniejsze informacje o frenotomii:

• do zabiegu kwalifikuje lekarz neonatolog,
  • zabieg wykonywany jest tylko wtedy, kiedy są ku temu wskazania,
  • frenotomię można wykonać już w czasie pobytu noworodka w szpitalu,
  • po zabiegu noworodek jest przystawiany do piersi,
  • po wypisie ze szpitala zalecana jest kontrola u doradcy laktacyjnego lub neurologopedy,
  • zabieg jest dobrowolny, co oznacza, że mama musi wyrazić na niego zgodę