Poród rodzinny w Krakowie – jak się przygotować?

Poród rodzinny to typ porodu, w którym poza lekarzem i położną (personelem medycznym) towarzyszy rodzącej bliska osoba. Może być to partner, siostra, a nawet doula. Obecność bliskiej osoby daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Poród rodzinny powinien być wspólną decyzją, bez wywierania presji na żadnej ze stron. Niektóre kobiety chcą rodzić same i taki wybór także należy uszanować.

Poród to wielkie wydarzenie w życiu rodziny, dlatego wiele ciężarnych rozmawia z partnerem o możliwości bycia na sali porodowej i uczestniczenia w porodzie. W dobie pandemii obecność osoby towarzyszącej nie zawsze była możliwa, ale obecnie porody rodzinne zostały przywrócone w większości placówek pod warunkiem, że osoba towarzysząca jest zdrowa.

Zasady porodu rodzinnego w szpitalu Ujastek w Krakowie

Zacznijmy od tego, że poród rodzinny jest możliwy jedynie przy założeniu, że kobieta rodzi siłami natury – w przypadku cesarskiego cięcia nie ma mowy o obecności partnera na sali operacyjnej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że cesarskie cięcie jest operacją, a ta wymaga zachowania odpowiednich, sterylnych, warunków. Podczas cesarskiego cięcia lekarz ginekolog wykonujący zabieg skupia się wyłącznie na kobiecie, a obecność partnera może być kłopotliwa. Dlatego poród rodzinny dotyczy tylko i wyłącznie porodu siłami natury.

Zasady przyjęcia do szpitala na poród rodzinny obejmują wypełnienie ankiety epidemiologicznej i pomiar temperatury ciała – należy przy tym pamiętać, że osoba towarzysząca rodzącej nie może uczestniczyć w porodzie, jeśli jest objęta kwarantanną lub izolacją, miała styczność z osobami chorymi na COVID-19 lub wykazuje objawy infekcji. Wszystko to dla bezpieczeństwa dziecka i innych Pacjentów placówki.

W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (ojciec dziecka, w szczególnych przypadkach inna bliska osoba), która zamieszkuje z rodzącą co najmniej przez 14 dni przed porodem.

Warto także pamiętać, że osoba towarzysząca rodzącej nie może opuszczać sali przedporodowej lub porodowej oraz, że powinna mieć ze sobą zapas maseczek, w których będzie poruszać się po terenie szpitala. Przypominamy, że jednorazowe maseczki powinny być zmieniane po każdym ich zdjęciu lub po 2 godzinach. Kobieta NIE RODZI w maseczce na twarzy!

Jak przygotować się do porodu rodzinnego?

Przede wszystkim na około 2 tygodnie przed terminem porodu rodziny przygotowujące się do porodu powinny ograniczyć kontakty społeczne, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusami, w tym koronawirusem SARS-CoV-2.

W szpitalu Ujasetk osoba towarzysząca rodzącej musi mieć ze sobą jednorazowy komplet chirurgiczny (fartuch/kombinezon, bluza ze spodniami, czepek, maska, ochraniacze na buty) w który należy zaopatrzyć się we własnym zakresie – można go kupić w niektórych aptekach, a także w automacie, który znajduje się na terenie szpitala.

Poród rodzinny a szkoła rodzenia w Krakowie

Przygotowanie do porodu rodzinnego to nie tylko zabranie ze sobą maseczek i stroju ochronnego, ale przede wszystkim przygotowanie się psychiczne do tego, co czeka parę na sali porodowej. Takie przygotowanie obejmuje przede wszystkim udział w zajęciach szkoły rodzenia. To tam, podczas wykładów, można dowiedzieć się najwięcej o przebiegu porodu oraz o sposobach łagodzenia bólu. Bardzo często można poznać „ciekawostki” z pierwszej ręki – zajęcia w Szkole Rodzenia w Szpitalu Ujastek prowadzi kadra pracująca na co dzień w placówce. Udział w zajęciach daje także możliwość obejrzenia sal porodowych i zapoznania się z procedurami w placówce, co może być bardzo pomocne dla zestresowanych rozpoczynającym się porodem rodziców.

Podczas zajęć w szkole rodzenia partner może dowiedzieć się tego, jak pomóc partnerce podczas porodu, co robić – np. jakie techniki masażu zastosować, co zabrać ze sobą i na co być przygotowanym. Warto także zawczasu zastanowić się nad tym, czy mężczyzna chce przeciąć pępowinę – można to uwzględnić w planie porodu.

Plan porodu a poród rodzinny w Krakowie

Podczas przygotowań do porodu rodzinnego kobieta powinna bardzo skrupulatnie przygotować plan porodu – to dokument, w którym zapisuje to, jak życzyłaby sobie, aby poród przebiegał. Personel szpitala ma obowiązek zapoznać się z planem porodu, ale – w razie wystąpienia komplikacji – nie ma obowiązku go realizować. Plan porodu powinien być omówiony z lekarzem prowadzącym ciążę, a także z położną. Przygotowując plan kobieta od razu powinna przewidzieć rolę partnera i powiedzieć mu jasno, czego oczekuje od niego. Nie powinna przy tym naciskać na jego obecność, nie każdy mężczyzna chce być przy porodzie, nie każdy czuje się na siłach. Decyzja o porodzie rodzinnym powinna zostać wspólnie podjęta.

Kinesiotaping kobiet w ciąży

Jako bezpieczna terapia w łagodzeniu dolegliwości bólowych Wiele przyszłych mam w okresie ciąży uskarża się na pojawiające się dolegliwości bólowe kręgosłupa, obręczy biodrowej, stawów rąk,