Grzybica pochwy – jak uniknąć infekcji? Lato sprzyja zakażeniom

Grzybica pochwy to najczęściej występująca infekcja intymna u kobiet. Szacuje się, że dotyka ona każdej kobiety przynajmniej raz w życiu. Grzybicę pochwy można rozpoznać po pojawiającym się uczuciu pieczenia lub świądu oraz po upławach. Jak zapobiegać infekcjom intymnym? Kobiety są na nie narażone szczególnie latem.

Grzybica pochwy – wszystko, co musisz wiedzieć

Za rozwój grzybicy odpowiadają przede wszystkim zaburzenia równowagi flory bakteryjnej narządów intymnych. Prawidłowe pH błony śluzowej powinno wynosić od 3,5 do 4,5, w takich warunkach bakterie i grzyby nie namnażają się. Do zaburzeń mikrobioty zachodzi na skutek różnych czynników, a w efekcie rozwinąć się infekcja intymna.

Do objawów grzybicy pochwy należą przede wszystkim świąd i pieczenie miejsc intymnych, niekiedy zaczerwienienie okolicznej skóry, ból w trakcie stosunku seksualnego, a także obfita wydzielina z pochwy, wyglądem i konsystencją przypominająca twaróg.

Kto jest narażony na rozwój grzybicy?

Na rozwój infekcji narażone są przede wszystkim kobiety, które zaniedbują higienę, stosują nieprawidłową dietę, a także po antybiotykoterapii, z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami metabolicznymi oraz w ciąży.

Grzybicy sprzyja także noszenie bielizny z materiałów syntetycznych, nieprzewiewnej, a także perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych oraz po prostu – wkładek (sprzyjają one rozwojowi grzybicy z racji na swoją nie przewiewność i utrzymywanie wilgoci).

Dieta i wakacje – sprzyjają infekcji

Wakacje, czyli wysoka temperatura oraz pobyt nad wodą, sprzyjają infekcjom intymnym. Bardzo łatwo zapomnieć wtedy o zasadach higieny – przykładowo do infekcji może dojść na skutek siadania na basenowych ławkach lub leżakach plażowych bez podłożenia uprzednio ręcznika. Grzybica pochwy to nie jedyne, czym można się zarazić. Na skutek braku higieny może dojść także do:

• zapalenia pęcherza – odpowiadają za nie najczęściej bakterie E. Coli, czyli pałeczka okrężnicy;
  • waginozy bakteryjnej – infekcji bakteryjnej narządów intymnych, która objawia się szarymi upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Rozwojowi grzybicy sprzyja także dieta bogata w cukry – zarówno te pochodzące z owoców, jak i słodyczy. Nadmiar cukru stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów, dla których jest pożywką. Latem łatwiej o nadmierną podaż cukrów, gdyż spożywamy więcej owoców i lodów, które przecież zawierając cukier.

Wystąpieniu grzybicy pochwy może sprzyjać także biegunka, która czasami pojawia się na wyjazdach, w wyniku zmiany diety lub spożycia brudnej wody. W przypadku biegunki warto, aby podmywać się po każdym wypróżnieniu, dzięki czemu bakterie i kał nie będą przedostawać się do pochwy.

Grzybica pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży, na skutek wahań hormonalnych w organizmie, są bardziej narażone na rozwój grzybicy pochwy. Ponieważ w ciąży zmienia się pH narządów intymnych, grzyby mają ułatwione namnażanie się i może dojść do ich rozrostu. W ciąży rozwojowi grzybicy sprzyjają także zaburzenia poziomu glukozy we krwi (zwłaszcza u kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową).

Grzybica pochwy – leczenie

Leczenie grzybicy pochwy odbywa się pod kontrolą lekarza, który wypisuje receptę na odpowiednie leki –  najczęściej stosowane są preparaty działające miesjcowo, czyli: nystatyna, natamycyna, klotrimazol, lub flukonazol i itrakonazol stosowane doustnie.

U kobiet w ciąży odpowiedni preparat dobiera lekarz – leczenie jest niezbędne, aby nie doszło do komplikacji i zarażenia dziecka podczas porodu.

W przypadku wątpliwości odnośnie tego, czy zakażenie ma charakter grzybiczy lub bakteryjny wykonuje się badania dodatkowe, w postaci wymazu z pochwy lub biocenozy pochwy. Może okazać się, że infekcja ma charakter mieszany, tzn. bakteryjny i grzybiczy.

Podczas leczenia zalecane jest, aby partner kobiety również przyjmował leki przeciwgrzybicze, nawet jeśli nie występują u niego objawy. Na czas leczenia zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna oraz stosowanie probiotyków ginekologicznych (miejscowo lub doustnie). Probiotyki warto przyjmować także po zakończeniu kuracji.

Grzybica pochwy może nawracać

Zakażenia grzybicze, zwłaszcza niedoleczone lub leczone preparatem nieskutecznym, mogą powrócić. Wtedy najczęściej wykonuje się badania diagnostyczne, o których już wspominaliśmy, czyli biocenozę lub/i posiew w celu ustalenia, jakie dokładnie grzyby namnożyły się w pochwie kobiety.

Profilaktyka grzybicy pochwy

Aby uniknąć grzybicy pochwy, należy zadbać o odpowiednią higienę. Latem należy podmywać się codziennie, w przypadku biegunki po każdym wypróżnieniu, natomiast podczas miesiączki – dwa razy dziennie. Nie powinno się też przesadzać z higieną – przykładowo irygacje pochwy nie są zalecane.

Powinno się unikać wkładek higienicznych, nosić przewiewną bawełnianą bieliznę, a także unikać nadmiaru cukru w diecie. Trzeba także pamiętać, że grzyby mogą zostać przeniesione w wyniku korzystania z sauny, basenowych ławek i ręczników plażowych – w tym celu zawsze powinno się siadać na ręczniku.