Kształt brzucha w ciąży świadczy o płci dziecka

Przesądy związane z ciążą nadal są popularne, chociaż nieprawdziwe.

Kształt brzucha w ciąży i jego wielkość budzą emocje – przyszła mama zastanawia się, czy dziecko rozwija się prawidłowo, z czasem odczuwa ruchy dziecka, jego kopnięcia. Jednak wróżenie z kształtu brzucha płci dziecka nie jest zbyt trafne, w końcu do określenia płci służy USG. Jednak przepowiadanie płci na podstawie kształtu brzucha to nie jedyny przesąd. O czym możesz usłyszeć będąc w ciąży?
Kształt brzucha a płeć dziecka

To jeden z najpopularniejszych mitów związanych z ciążą. Według niego na podstawie kształtu brzucha można określić płeć dziecka. „Jeśli brzuszek jest spiczasty, urodzisz chłopca, a jeśli okrągły, to dziewczynkę” – na szczęście czasy wróżenia płci z kształtu brzucha już minęły, obecnie wykorzystuje się do tego badanie USG. Należy przy tym pamiętać, że każda kobieta ma inny brzuch. Wiele zależy od jej predyspozycji genetycznych, budowy ciała i wagi. Nie wolno także sugerować się kształtem brzucha przy określaniu wagi dziecka. Duży brzuch wcale nie oznacza, że dziecko dużo waży i będzie duże. To, jaki rozmiar i kształt ma brzuch zależy także od ułożenia dziecka. W żadnym razie nie wskazuje on na płeć maluszka. Czyli już wiemy – MIT.

Kształt pępka w środku mówi o płci dziecka?

To kolejny MIT. W dawnych czasach uważano, że jeśli pępek jest płaski, to kobieta urodzi dziewczynkę, natomiast w przypadku uwypuklenia – chłopca. Kształt pępka w ostatnich tygodniach ciąży to również sprawa dość indywidualna i z jego kształtu niewiele można wywnioskować. Z całą pewnością kształt pępka wróci do normy po porodzie.

Płeć dziecka a uroda mamy

Kolejnym ciążowym przesądem związanym z płcią dziecka jest kwestia… urody mamy. Wiele osób uważa, że jeśli mama „zbrzydła” – zepsuła jej się cera, wypadają włosy, sporo przytyła, to urodzi się dziewczynka. Niby dlaczego? Otóż według wierzeń dziecko płci żeńskiej wyciąga urodę z mamy. Jeśli jej uroda się nie zmienia albo wręcz pięknieje, będzie chłopczyk.

Na płeć dziecka mają wskazywać także poranne mdłości oraz ochota na słodkie – wtedy będzie dziewczynka. W przypadku wieczornych mdłości oraz ochoty na pikantne, słone lub kwaśne potrawy, to urodzi się syn.

Przesądy ciążowe związane z… włosami

Obcinanie włosów przed porodem ma podobno sprawić, że dziecko będzie miało „krótki rozum”. Z kolei farbowanie włosów w ciąży może sprawić, że maluch będzie rudy. Przytulanie się do włochatego psa może z kolei wpłynąć na nadmierne owłosienie u dziecka. A jeśli ciężarna przytuli się do barana, to dziecko będzie miało włosy kręcone. Jest też przesąd związany z goleniem nóg. Podobno golenie nóg w ciąży może sprawić, że dziecko urodzi się łyse.

Dziecko owinie się pępowiną, jeśli…

Kolejne przesądy dotyczą porodu – według nich dziecko owinie się pępowiną, jeśli przyszła mama nosi na szyi łańcuszek, korale czy apaszkę, przeszła pod rozwieszonymi kablami, sznurami z bielizną itp. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Kobieta zmartwiona, a dziecko leworęczne?

Podobno, jeśli ciężarna często się martwi, to dziecko urodzi się leworęczne. Cóż, stres może spowodować zmęczenie, bezsenność, a nawet zgagę, ale na pewno nie leworęczność u dziecka. Tak czy inaczej, lepiej unikać stresów i dużo odpoczywać, dla własnego zdrowia.

Na co nie wolno patrzeć w ciąży?

Według wierzeń ludowych ciężarna nie powinna patrzeć ani na słońce, ani na księżyc, ani na ogień. Dlaczego? Otóż patrzenie na ogień ma podobno sprawić, że dziecko urodzi się z rumieniem na twarzy lub znamionami. Z kolei patrzenie na słońce sprawi, że maluch będzie dużo płakał. A patrzenie na księżyc zagwarantuje, że dziecko będzie łyse. To, na co patrzy ciężarna w żaden sposób nie wpływa na dziecko!

Znamiona u dziecka, a oparzenia u mamy

Jeśli przyszła mama oparzy się i zaraz po oparzeniu dotknie ręką swojego ciała, to dziecko będzie miało w tym miejscu znamię. Mit, mit, jeszcze raz mit!

Biżuteria dla kobiet w ciąży

W internecie można znaleźć biżuterię dla ciężarnych, która rzekomo przynosi szczęście i zdrowie. Najpopularniejsze są kamień księżycowy i chryzokola (minerał miedzi z grupy krzemianów), ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma żadnych medycznych dowodów na to, że bransoletki szczęścia rzeczywiście je przynoszą. Biżuteria dla kobiety ciężarnej powinna być traktowana w kategoriach ozdoby, a nie amuletu szczęścia. Warto także pamiętać, że noszenie biżuterii z materiałów, których pochodzenie jest wątpliwe może spowodować alergię skórną.

Kobieta ciężarna może przynieść także pecha!

Jeśli kobieta w ciąży jest świadkową na ślubie lub chrzestną, to podobno odbierze szczęście parze młodej lub dziecku, które trzyma do chrztu. Jeśli kobiecie ciężarnej odmówi się czegoś to osobę, która odmawia… zjedzą myszy. Mało tego – ciężarna nie powinna być zapraszana na śluby, bo jej obecność przyniesie pecha i problemy z zajściem w ciążę parze młodej! Jak widać ciąża w myśl ludowych przesądów jest bardzo restrykcyjnym czasem dla kobiety, a nawet spojrzenie w niebo, może wpłynąć na dziecko. Na szczęście ludowe przesądy nie mają potwierdzenia i są to tylko powtarzane mity i zabobony. W żadnym wypadku nie powinno się nimi przejmować, a kierować jedynie zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę. Warto też pamiętać o tym, że w ciąży rzeczywiście nie wszystko jest dozwolone – np. spożywanie serów pleśniowych, surowych ryb czy jajek, a także mycie okien czy intensywny wysiłek fizyczny mogą zakończyć się pobytem w szpitalu.