Czy nudności w ciąży można zwalczyć?

Nudności w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, uznawane są za normę. Doświadcza ich od 50 do 80 proc. ciężarnych, przy czym większość z nich uważa, że nic nie da się z nimi zrobić i często nawet nie porusza tematu nudności ze swoim lekarzem ginekologiem.

To błąd, bowiem niepowstrzymane wymioty są zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka. Z nudnościami można walczyć domowymi sposobami, co jednak, jeśli one zawodzą?

Kiedy pojawiają się nudności i wymioty w ciąży?

Na ogół problem pojawia się między 4. a 9. tygodniem ciąży, przy czym najintensywniej są odczuwane między 7. a 12. tygodniem. Na nudności i wymioty skarży się nawet 80 proc. ciężarnych, przy czym tylko niektóre z nich poruszają ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. To błąd, bowiem wymioty mogą doprowadzić do niedożywienia matki i płodu oraz do niedoborów witamin, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju płodu. U większości kobiet mdłości trwają nie dłużej niż do 20. tygodnia ciąży.

Co powoduje nudności?

Przyczyny problemu upatruje się na ogół w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Chodzi dokładnie o obecność gonadotorpiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Maksymalne wartości hCG osiąga w pierwszym trymestrze, natomiast później poziom ten maleje, a wraz z jego spadkiem ustępują mdłości. Na mdłości w ciąży mogą wpływać także inne czynniki, np. stres, zmęczenie, czy niski poziom cukru we kwi.

Łagodne nudności i wymioty nie wpływają na komfort życia ciężarnej i nie są bardzo dokuczliwe. W większości przypadków nudności pojawiają się rano, ale mogą trwać nawet cały dzień, utrudniając kobiecie spożywanie posiłków. Pojawiające się wymioty, nad którymi kobieta nie panuje, mogą doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu, a tym samym do zaburzenia wchłaniania witamin i mikroelementów. Bywa także, że wymioty prowadzą do zaburzeń snu.

- Kobiety z ciężką postacią niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, utratą masy ciała, ketonurią, zasadowicą metaboliczną, niedoborami żywieniowymi lub ciężkim odwodnieniem powinny być leczone w szpitalu. Hospitalizacja wskazana jest również u kobiet z umiarkowaną postacią nudności i wymiotów w czasie ciąży, jeśli zawiodło postępowanie ambulatoryjne – mówi dr n. med. Małgorzata Radoń-Pokracka, Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie i ekspertka kampanii „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”.

„Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”

Inicjatorem kampanii edukacyjnej „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka” jest Świadoma Mama. W ramach projektu realizowanych jest wiele kampanii mających na celu podnieść świadomość przyszłych i obecnych rodziców.

Przyszła mama musi wiedzieć, że jeśli nudności i wymioty są uciążliwe, to musi porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Obecnie w Polsce dostępne jest leczenie farmakologiczne, które jest dostępne już od I trymestru ciąży i niepowodujące działań niepożądanych dla płodu.

Zanim jednak leczenie farmakologiczne, trzeba wypróbować naturalne sposoby

W zapobieganiu nudnościom i wymiotom w ciąży stosuje się w pierwszej kolejności metody naturalne – ale nawet ich stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem. Wśród domowych sposobów na mdłości wymienia się:

• jedzenie posiłków w regularnych odstępach czasu, co pomaga uniknąć wahań poziomu cukru we krwi. Lepiej też jeść mniej a częściej;
  • unikanie obfitych kolacji, jedzenie czegoś lekkiego przed snem, np. sałatek;
  • unikanie pokarmów o intensywnym zapachu;
  • unikanie pokarmów kwaśnych i pikantnych, a także tłustych;
  • unikanie napojów gazowanych;
  • spożywanie produktów wysokobiałkowych;
  • unikanie picia wody w trakcie posiłków (przy czym wodę trzeba pić między posiłkami);
  • trzymanie przy łóżku i zjadanie zaraz po przebudzenia drobnej przekąski, np. krakersów lub migdałów;
  • noszenie przy sobie zdrowej przekąski, która szybko zaspokoi głód i ograniczy wahania poziomu cukru we krwi;
  • stosowanie imbiru – najlepiej w postaci naparu (zalewa się wrzątkiem drobno pokrojony korzeń imbiru);
  • żucie cytryny lub dodawanie jej do herbaty czy naparu z imbiru;
  • picie herbat z suszonych liści malin (ale uwaga – taka herbata pita przez kobiety w zaawansowanej ciąży może przyspieszyć poród);
  • picie naparu z rumianku;
  • spożywanie migdałów w ramach przekąski.

Jeśli jednak żadna z metod naturalnych nie daje efektów, a kobieta ciężarna nadal odczuwa mdłości utrudniające jej funkcjonowanie, to istnieje możliwość skutecznego leczenia farmakologicznego. Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników leczenie to można stosować już od początku I trymestru ciąży.

- Celem takiego leczenia jest zapobieganie wystąpieniu bardziej nasilonych postaci nudności i wymiotów w ciąży, które mogą być trudniejsze do opanowania (w tym zapobieganie niepowściągliwym wymiotom ciężarnych), oraz poprawa jakości życia przyszłej mamy – komentuje doktor Małgorzata Radoń-Pokracka.

Co robić, jeśli nudności nie ustępują?

Przede wszystkim porozmawiać o tym z lekarzem, który może zaproponować leczenie farmakologiczne. Przyszłe mamy powinny dbać o siebie i swój komfort, a także pamiętać, że uporczywe nudności i wymioty mogą zaszkodzić nie tylko kobiecie, ale i dziecku.

Inicjatorem kampanii jest swiadomamama.pl

Opieka merytoryczna nad artykułem:

dr n. med. Małgorzata Radoń-Pokracka

Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego

Ekspertka kampanii „Ciąża BEZ NUDNOŚCI to nie zachcianka”.

Urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński? Bardzo proszę, bo przecież dbam o rozwój swojego dziecka. W przeszłości złotym standardem było to, że odpowiedzialność za wychowanie dzieci spoczywała na kobiecie.