Jak zostać Honorową Dawczynią mleka?

Proces rekrutacji Dawczyni obejmuje kilka kroków

1. etap – rozmowa telefoniczna z koordynatorem Banku dotycząca stanu zdrowia, chorób przewlekłych, farmakoterapii i charakterystyki laktacji potencjalnej Honorowej Dawczyni Mleka
  2. etap – rozmowa rekrutacyjna z kobietą karmiącą w Banku Mleka. W ramach rekrutacji prowadzony jest podstawowy wywiad medyczny, dietetyczny i laktacyjny oraz pobierane są próbki krwi i mleka do badań. Koordynator Banku Mleka wyjaśnia zasady współpracy i prawidłowego postępowania z mlekiem.

(Wszystkie etapy można przejść podczas jednego spotkania w Banku Mleka.) – 1 etap telefoniczny (rekrutacja wstępna) 2 etap stacjonarny (rekrutacja właściwa i badania) Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi i mleka wykonywane są bezpłatnie dla Honorowych Dawczyń Mleka.

Jakie badania są wykonywane?

• badanie krwi: HIV/AIDS, CMV, WZW C i B, WR;
  • badanie mleka: mikrobiologia.

Po przejściu przez wszystkie etapy oraz po uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka.

Koordynator Banku Mleka przekazuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz transporcie do Banku Mleka (mleko odbiera kurier medyczny). Kurier medyczny odbiera mleko od dawczyń mleka, które mieszkają na terenie Krakowa. Dawczynią mleka może zostać też kobieta która nie mieszka w Krakowie ALE decyduje się na dostarczanie mleka do Banku we własnym zakresie

Po procesie rekrutacji mleko Dawczyni jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji.

Częste badania mleka, nadanie każdej butelce mleka unikalnego kodu, pozwalają na precyzyjną kontrolę i identyfikację wszystkich próbek mleka.

Mleko od Honorowych Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji.

Dzięki analizatorowi uzyskiwane są informacje o składzie mleka: ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, kaloryczności. Informacje te są przypisywane do buteleczki mleka z unikalnym kodem i dostępne dla lekarzy oraz Honorowych Dawczyń Mleka.

Najważniejszym procesem jaki zachodzi w Banku Mleka jest pasteryzacja: obróbka cieplna mleka kobiecego w temperaturze 62,5 stopnia przez 30 minut. Proces pasteryzacji jest kontrolowany przez specjalną sondę, która zapisuje wszystkie dane na dysku. Dzięki sondzie zawsze można sprawdzić dokładność procesu pasteryzacji, jego przebieg, czas i temperaturę.

Proces pasteryzacji gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka.

Po pasteryzacji zostają wybrane losowo próbki mleka, które są wysyłane do laboratorium. Prawidłowy wynik po pasteryzacji pozwala na przekazanie butelki mleka kobiecego potrzebującym wcześniakom i chorym noworodkom.

Mleko w Banku Mleka Kobiecego jest przechowywane w specjalnych zamrażarkach w – 20 °C przez kilka miesięcy.

Każda z Mam, Honorowych Dawczyń otrzymuje opiekę i wsparcie całego zespołu medycznego, w szczególności koordynatora Banku Mleka, który jest w stałym kontakcie z każdą z Dawczyń.

Bank Mleka ma możliwość wypożyczenia Honorowej Dawczyni mleka laktatora szpitalnego na cały okres współpracy i systematycznego oddawania mleka.

Dawczyni odciąga mleko do specjalnych sterylnych pojemniczków które zapewnia Bank Mleka.

Dodatkowo Dawczynie proszone są o wykonanie bezpłatnych badań z krwi co 3 miesiące w celu sprawdzenia i potwierdzenia braku choroby wirusowej.

Dawczynią mleka może zostać mama karmiąca dziecko, które nie skończyło jeszcze 6 miesięcy.

ABC SZCZEPIEŃ Grypa

Grypa. Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), a największa