Międzynarodowy Dzień Wcześniaka – 17 listopada

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka – 17 listopada to ważna data dla rodziców wcześniaków jak i dla pracowników Oddziałów Neonatologicznych w naszych szpitalach

W szpitalu położniczo- ginekologicznym Ujastek oraz szpitalu Medikor w Nowym Sączu rocznie pod opieką neonatologów znajduje się ponad 800 takich wyjątkowych pacjentów. Ci pacjenci to Mali Wojownicy, którzy niejednokrotnie spędzają długie tygodnie w szpitalu w inkubatorze by w końcu w stabilnym stanie i odpowiedniej wadze „wyjść do domu”.

Od kilku lat ponad 7 % proc. dzieci urodzonych w Polsce rodzi się przed 38. tygodniem ciąży. Wśród nich mali pacjenci urodzeni pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży z bardzo niską wagą urodzeniową pomiędzy 500 a 800 gram. To specyficzny pacjent, który w warunkach szpitalnych musi nadrobić to, czego nie udało mu się wykształcić w brzuchu mamy.

Zawsze tłumaczę rodzicom, którzy urodzili wcześniaka, że to nie jest tylko maleńkie dziecko, tylko to jest dziecko, które jest niedojrzałe. Poczynając od skóry, kończąc na układzie pokarmowym, układzie krążenia czy układzie nerwowym – mówi dr n.med Beata Rzepecka Węglarz Kierownik Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Oddziału Neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek.

O procedurze współpracy naszych oddziałów szpitalnych mówi dr Irena Gawrońska – Kierownik Oddziału Neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Medikor w Nowym Sączu.

Oddział sądecki współpracuje ze szpitalem Ujastek. Jak ta współpraca wygląda?

Centrum Medyczne Ujastek to drugi szpital właściciela Medikoru, czyli spółki Medicover. Jest to szpital, który ma najwyższy stopień referencyjności jeśli chodzi o opiekę nad noworodkiem.

W Krakowie intensywna terapia jest bardzo rozbudowana i przygotowana do zaawansowanej opieki, np. leczenia hipotermią w sytuacji, gdy noworodek urodził się w ciężkiej zamartwicy. Jeśli u nas takie dziecko przyjdzie na świat, jesteśmy w stanie szybko przewieźć je do Ujastek. Naszym plusem jest to, że posiadamy swoją karetkę przygotowaną do przewozu noworodków wyposażoną w inkubator transportowy, która w ciągu niespełna dwóch godzin jest w stanie przewieźć dziecko do Krakowa, oszczędzamy tym samym cenny czas. Oprócz tego wcześniaki urodzone z masą ciała poniżej 1 kilograma, powinny być prowadzone w ośrodku trzeciorzędowym typu Ujastek. Nasza współpraca pozwala na szybkie przekazanie takiego noworodka do odpowiedniego szpitala.

Karetką przewozimy noworodki także do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Tam najczęściej trafiają od nas dzieci, które urodziły się z ciężkimi wadami wrodzonymi, np. wadami serca, przewodu pokarmowego, układumoczowego, centralnego układu nerwowego. Te wszystkie przypadki pilnie umawiamy w Prokocimiu z odpowiednim oddziałem i jeśli jest taka możliwość, zawozimy małego pacjenta naszą karetką. To też duży plus, bo NASZ zespół zna małego pacjenta, zawsze jedzie z nim lekarz neonatolog, pielęgniarka neonatologiczna z intensywnej terapii i nasz kierowca, który jest również ratownikiem medycznym. Jesteśmy wiec w stanie bezpiecznie przetransportować noworodka do Krakowa.