Gazy pochwowe – czym są? Czy można im zapobiec?

Gazy pochwowe to mit! Żeby pochwa mogła wydalać gazy musiałaby być połączona z jelitami, gdyż z medycznego punktu widzenia taka jest właśnie definicja gazów. Natomiast fakt – pochwa może wydawać dziwne dźwięki, którym towarzyszy uwalnianie bezwonnego powietrza. Skąd się to bierze i czy można im zapobiec?

Gazy pochwowe, bo tak będziemy tutaj nazywać odgłosy wydawane przez pochwę, to nic innego jak wtłoczone do niej powietrze, które znajduje ujście. Odgłos może pojawić się w trakcie seksu lub ćwiczenia mięśni dna miednicy. Może także wystąpić przy zmianie pozycji, unoszeniu bioder ku górze lub podczas wysiłku fizycznego. Gazy pochwowe są fizjologicznym odruchem.

Skąd się biorą gazy pochwowe?

Zacznijmy od tego, że pochwa jest zbudowana z mięśni, które mogą być skurczone albo rozluźnione, jak każde mięśnie. Powietrze, które wydaje odgłos wydobywając się z pochwy nie powstaje w organizmie – nie ma możliwości, by pochodziło z jelit, macicy czy było wytworzone w pochwie – dostaje się tam z zewnątrz i w wyniku skurczu mięśni wydostaje wydając przy tym charakterystyczny odgłos.

Powietrze do pochwy najczęściej dostaje się podczas stosunku seksualnego, pettingu, ćwiczeń fizycznych i badania ginekologicznego. Może znaleźć ujście w najmniej odpowiednim momencie, czasem chwilę po jego dostaniu się. Większość kobiet doświadcza tego zjawiska i nie jest ono powodem do niepokoju.

Czy można zapobiegać gazom pochwowym?

Częste wydostawanie się powietrza z pochwy jest wskazaniem do konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, gdyż niezbędne może okazać się wzmocnienie mięśni dna miednicy. Ich ćwiczenie podwala ograniczyć gazy, ale ma także wiele innych zalet – w tym zapobieganie nietrzymaniu moczu, które dotyczy wielu kobiet, zwłaszcza po porodach. Wizyta u terapeuty uroginekologicznego oraz wykonanie przez niego badania pozwoli ocenić, w jakim stanie są mięśnie dna miednicy. Dzięki temu dobrane zostaną odpowiednie ćwiczenia.

Do ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykorzystać także kulki gejszy. To specjalne dwie kulki połączone ze sobą sznurkiem. Wykorzystuje się je w treningu mięśni dna miednicy, które odpowiadają nie tylko za gazy z pochwy, ale także za trzymanie moczu, stolca, osiąganie orgazmu oraz mają wpływ na prawidłową postawę ciała. Warto więc o nie zadbać.

Istnieje także zabieg medycyny estetycznej polegający na laserowym skurczeniu ścianek pochwy. Pozwala to ograniczyć dźwięki wydobywające się z pochwy, zwłaszcza w trakcie seksu.

Gazy pochwowe po porodzie

Wiele kobiet zauważa gazy pochwowe po porodzie, kiedy ścianki pochwy są rozluźnione i częściej zasysają powietrze. Jest to stan fizjologiczny, który powinien po okresie połogu i rekonwalescencji wrócić do normy. Jeśli tak się nie dzieje warto porozmawiać o nasilonym problemie z lekarzem i fizjoterapeutą ginekologicznym, gdyż niezbędne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy – ulegają one osłabieniu w trakcie ciąży i porodu.

Ważne!

Gazy pochwowe powinny być bezwonne. Jeśli mają brzydki, rybi zapach, to mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ginekologa i dobranie odpowiedniej farmakoterapii. Należy przy tym podkreślić, że same leki stosowane w leczeniu infekcji intymnych nie wyleczą samego problemu wydobywania się gazów.